tumblr_oey7ssHqKG1v06480o1_1280

Billie Joe Armstrong

Billie Joe

BILLIE JOE ARMSTRONG

Data urodzenia: 17.02.1972

Miasto rodzinne: Rodeo, Kalifornia, USA

Kolor oczu: zielone

Kolor włosów: brązowe

Wzrost: 170cm

Stan cywilny: żonaty z Adrianne Nesser (od 2.07.1994)

Rodzina: rodzice: Andy i Ollie Armstrong; rodzeństwo: David, Alan, Marci, Hollie i Anna

Dzieci: Joseph Marciano (ur. 28.02.1995); Jakob Danger (ur. 12.09.1998)

Instrumenty: gitara, harmonijka ustna, mandolina, perkusja, pianino, saksofon

Inne zespoły: The Network, Foxboro Hot Tubs, and Pinhead Gunpowder. Grał również w The Influents, Corrupted Morals, Rancid, the Lookouts, Goodbye Harry oraz Blatz

 

Billie Joe Armstrong urodził się 17 lutego 1972 roku w Rodeo w stanie Kalifornia jako najmłodszy z szóstki dzieci Ollie i Andy’ego Armstrongów. Jego ojciec był kierowcą ciężarówek grającym w zespole jazzowym, a mama kelnerką w Rod’s Hickory Pit. Billie swoją przygodę z muzyką zaczął w wieku pięciu lat, gdy śpiewał w szpitalach aby poprawić samopoczucie pacjentów, a następnie nagrał piosenkę „Look for Love”. Niestety nie mógł rozkoszować się zbyt długo radosnym dzieciństwem. Gdy miał dziesięć lat, na raka zmarł jego ojciec. Niedługo potem dostał od matki swoją pierwszą gitarę, słynną „Blue” (Fernandes Stratocaster). Ollie Armstrong kupiła ją od George’a Cole’a, który to w owym czasie uczył Armstronga podstawowych chwytów na gitarę. W międzyczasie Billie spotkał Michaela Pritcharda. Chłopcy początkowo rozmawiali o muzyce, aby potem wspólnie uczyć się grać na gitarze. Zaowocowało to długotrwałą przyjaźnią oraz zespołem. Armstrong uczył się w John Sweet High School w Crockett a potem w Pinole Valley High School w Pinole Valley. Billie nie wspomina zbyt miło okresu szkolnego, był jakby niewidzialny, o czym mówi piosenka „Disapperaging Boy”. Z okresu szkolnego pochodzi jego ksywka „Two Dollar Bill”. Wywodzi się ona od ceny, za jaką Billie Joe sprzedawał jonity. Młody Armstrong punkiem zainteresował się dzięki przyrodnim braciom, którzy przychodząc w odwiedziny przynosili młodszemu bratu nagrania na kasetach. Innymi inspiracjami były zespoły takie jak Van Hallen, Def Lepard czy Ozzy Ousoborne. W wieku czternastu lat napisał swoją pierwszą piosenkę, a konkretnie „Why Do You Want Him”. Już jako nastolatek BJ wykazywał talent sceniczny. Larry Livermoore pisze w swoich wspomnieniach:

Szesnastoletni Billie Joe emanował niewymuszoną, właściwą gwiazdom pewnością siebie, lekko, jednak nie całkiem równoważoną przez nieśmiałość i przytłumioną pokorę.

Przerywał co kilka piosenek, aby podziękować maleńkiej publiczności, śpiewał i grał zupełnie jakby nie robił nic innego przez całe życie.

Billie łączył muzykowanie z nauką, aż do przede dnia swoich osiemnastych urodzin, gdy to rzucił szkołę. Kilka źródeł podaje, że potem uczęszczał na wieczorowe zajęcia, jednak jego głównym zajęciem była muzyka. Dzięki niej znalazł miłość swojego życia.

Podczas trasy koncertowej słynnym Bookmobilem w 1990 r., w Mineaoplis, Billie Joe poznał swoją przyszłą żonę, Adrienne Nesser. O ich pierwszym pocałunku opowiada piosenka „2000 Light Years Away”. Dla niej też napisał w wieku 19 lat „When It’s time”. 2 lipca 1994 r. pobrali się podczas pięciominutowej ceremonii, podczas której złożyli przysięgi według liku wyznań, a osiem miesięcy później urodził się ich pierwszy syn, Joseph Marciano, a 12 września 1998 r. Jakob Danger.

Inną dziewczyną, o której Armstrong pisał piosenki jest Amanda (Jones). Gdy Green Day podpisał kontrakt z Reprise, zostawiła Billie’ego, ponieważ uznała, że sie sprzedał i wyjechała do Ekwadoru. O tej postaci mówią takie piosenki jak „She”, „Amanda”, „Whatsername”, „Good Riddance”, jej osoba występuje też w „Fuck Time”.

1~119Wróćmy jednak do życiorysu Armstronga. Sukces „Dookie” oraz niekończąca się trasa koncertowa skłoniły wokalistę do rozważań nad opuszczeniem zespołu. Podobne myśli nachodziły po wydaniu płyty „Warning”, jednak zespół wziął się w garść i zaczął prace nad „Cigarettes & Valentines”. Kradzież nagrań skłoniła Billie’ego Joe do wyjazdu na miesiąc do Nowego Jorku. Prawdopodobnie tam, podczas „poszukiwań kompana duszy” powstał pomysł na płytę „American Idiot”. Nie była to jednak ostatnia przygoda wokalisty związana  z tym miastem. Po zakończeniu trasy „21st Century Breakdown” Armstrong miał mały epizod związany z teatrem. Występował przez jakiś czas jako St. Jimmy na Broadwayu w St James Theatre w musicalu „American Idiot”.

Pod koniec września 2012 r. Armstrong trafił na odwyk od alkoholu oraz leków na bezsenność i stany lękowe. Zakończył go w styczniu.

Billie Joe jest także współwłaścicielem wytwórni Adeline Records, którą prowadzi razem z żoną oraz drugim gitarzystą zespołu, Jasonem White’em. Armstong angażuje się również w akcje charytatywne jak NRDC oraz jest producentem płyt zespołu jego syna, Emily’s Army.

Rodzina Armstrongów posiada 4 psy: buldoga angielskiego – Cleo, buldoga francuskiego – Mojo, cocker spaniela – Rocky oraz mieszańca chihuahua – Micky. Niezapomniana pozostaje również dawna rybka rodziny o imieniu Speedy.

Billie zadebiutował również w roli aktora. Najpierw zagrał krótkie epizody w serialach „Haunted” oraz „Nurse Jackie”. W 2013 roku wcielił się w postać Dennisa w filmie „Like Sunday Like Rain”, a już rok później dostał główną rolę w filmie „Geezer”, obecnie znanym jako „Ordinary World”.