Dos!

¡Dos!

Data wydania: 10.11.12 r.

Długość: 39:21

Wytwórnia: Reprise

Producent: Rob Cavallo, Green Day

Maybe I See You Tonight

Tak brzmią pierwsze słowa Dos!. Co one znaczą? Zapewne podczas nagrań w Jingle Town Studio nie posiadały one “drugiego dna”, jednak dla fanów w okresie premiery mogły. Czemu? Był to okres słodko-gorzki zarówno dla Green Day’a, jak i Idiotów ze względu na odwyk Billie’ego Joe o którym to nie było nic wiadomo poza faktem zaistnienia.

No dobrze, wróćmy do meritum, czyli “Dos!”. Płytę otwiera “See You Tonight” (które mogłoby być dobrym intro na koncerty), a potem dostajemy… Foxboro Hot Tubs nr 2! Zaraz? To na wokalu jest wielebny Strychnine Twitch a na drugiej gitarze gra Frisco Lee? Nie, to kolejna płyta Green Day’a. A co na niej? Znany od 2010 roku przebój Foxboro, czyli słynne “Fuck Time” (w wersji ocenzurowanej “F-Whoo Time”). Jest to kolejna piosenka dotycząca Amandy Jones, byłej dziewczyny Billie’ego. I wraz z tą piosenką zaczyna się zapowiadana na Uno! impreza. Dostajemy szybkie “Stop When the Read Light Flash” użyte w grze Need For Speed, aby potem na chwilę zwolnić i dostać “Longview” numer 2. Czemu “Lazy Bones zostało nazwane nową wersją hitu z Dookie? Ta sama tematyka, aczkolwiek w przypadku Dos! mamy do czynienia nie z młodzieńcem znudzonym masturbacją, a dorosłym człowiekiem zmęczonym życiem.

Co ponadto? Warto zwrócić uwagę na “Nightlife”. Piosenka co najmniej kontrowersyjna. Czemu? Pierwszy wokalny featuring u Green Day’a. Zaszczytu dostąpiła raperka, Lady Cobra, znana z zespołu Mystic Night of Cobra. Jej wizerunek, przerobiony podobnie jak zdjęcia z okładek możemy zobaczyć z tyłu pudełka. No dobrze, jest gość, ale co poza tym? Billie Joe też rapuje. Fani są podzieleni odnośnie tej piosenki, więc wspomnę tylko o linii basowej, którą nie pogardziłby twórca ścieżki dźwiękowej nowego Bonda.

Kolejnym utworem, na który warto zwrócić uwagę jest “Amy”. Utwór kończący całą płytę jest dedykowany zmarłej w 2011 roku Amy Winthouse. Armstrong będąc na lekowym ciągu napisał to dla zmarłej z przedawkowania wokalistki. Utwór został użyty także w serialu CSI:NY, gdzie jednak jego pierwotne znaczenie zostało zupełnie zmienione.

Co ciekawe Dos! Reprezentuje tylko jeden singiel. Aby było jeszcze ciekawej, piosenka ta miała początkowo być na trackliście Tre!. Pierwotna koncepcja mówiła o tym, aby „Drama Queen” umieścić na Dos!, a Tre! miało zawierać „Stray Heart”. Zespół jednak zmienił zdanie i zamienił piosenki miejscami, jednakże zdecydował się na ten krok za późno, ponieważ część płyt winylowych była już wytłoczona. Czym to skutkuje poza zdziwieniem mojej koleżanki że pomimo braku adaptera kupiłam winyl? Brakiem Stray Heart na płytach winylowych. Cóż, piosenka została wynagrodzona teledyskiem. Nie pojawia się w nim zespół, za to fani.

Tak się rozpisałam na temat piosenek, że zapomniałam o książeczce. Ponownie dostajemy rozkładaną kartkę papieru z tekstami i zdjęciami zespołu.

 

Spis utworów

1. „See You Tonight” 1:06
2. „Fuck Time” 2:45
3. „Stop When the Red Lights Flash” 2:26
4. „Lazy Bones” 3:34
5. „Wild One” 4:19
6. „Makeout Party” 3:14
7. „Stray Heart” („Drama Queen” na wczesnych tłoczeniach winyli) 3:44
8. „Ashley” 2:50
9. „Baby Eyes” 2:22
10. „Lady Cobra” 2:05
11. „Nightlife” 3:04
12. „Wow! That’s Loud” 4:27
13. „Amy” 3:25

Muzyka: Green Day

Słowa: Billie Joe Armstrong poza „Nightlife” napisanego wspólnie z Monicą Painter znaną jako Lady Cobra.

Watson

Kiedyś przypominał punka, aktualnie ewoluowała w informatyczną formę korposzczura. Zielonego korposzczura. Grafik amator, czujący miętę do bezpieczeństwa IT. W wolnym czasie zbiera zdjęcia Greena, koncentrując się na skarpetkach i sukienkach Billiego oraz włosach Jasona. Dodatkowo zabija różne stwory w Fereldenie, Temerii i Fearunie.