RevRad CUT

Revolution Radio

Too Dumb to Die (Lyric Video)

Reżyseria: Joseba Elorza AKA MiraRuido

Premiera: 08.09.2017 r.

Długość: 3:25

Green Day chyba naprawdę chce powtórzyć zabieg swoich kolegów z San Francisco i tak jak Metallica przygotować Lyric Video do każdej z piosenek z nowego albumu. Jeśli tak, jest na dobrej drodze ku temu, ponieważ Too Dumb to Die jest już ósmym filmikiem, w którym dostajemy standardowy dla Revolution Radio kolaż. Co dostaliśmy tym razem? M.in. operację na mózgu, zespół w strojach typowych dla amerykańskiej klasy robotniczej i wybuch bomby atomowej. Ot, typowy teledysk z tekstem.

Revolution Radio

Reżyseria: Green Day

Premiera: 16.06.2017 r.

Długość: 3:02

Green Day "stanął" za kamerą własnego teledysku i wyszedł im... zlepek filmików ala fanvid. No dobrze, Panowie mieli profesjonalny sprzęt do nagrywania i pewnie jakąś osobę odpowiedzialną za montaż, bo wiemy dobrze, jak wyglądają filmiki zlepione przez samego Billie'ego.

Całość wygląda dość skromnie - widzimy zlepione w całość fragmenty archiwalnych występów Green Day na Gilman Street przeplatające się z urywkami przedstawiającymi zespół grającym utwór tytułowy w tym samym, legendarnym miejscu. Reasumując teledysk jest nudniejszy od Know Your Enemy. Pozostaje zadać pytanie "Billie, why?!".

 

Troubled Times (Lyric Video)

Reżyseria: Manu Viqueira

Premiera: 16.01.2017 r.

Długość: 3:07

Panowie z Green Day chyba podchwycili pomysł swoich trashowych kolegów z Kalifornii i tak jak Metallica chcą zrobić teledysk do każdej możliwej piosenki z Revolution Radio. Albo po prostu sprzeciwiają się prezydenturze Donalda Trumpa. Obstawiam raczej na to drugie, biorąc pod uwagę fakt wystąpienia postaci przypominającej prezydenta-businessmana. Jakie nie byłyby pobudki zespołu, fani się uradowali faktem, że dostali kolejne Lyrics Video. Tym razem wywołało ono wiele kontrowersji. Dlaczego? Po pierwsze, o czym już wspominałam, dostajemy pseudo-parodię Donalda Trumpa, przed którym to zespół nas ostrzega. Po drugie teledysk zwraca uwagę na rasizm i seksizm, a wszystko to okraszone łzami Martina Luthera Kinga. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że teledysk miał swoją premierę w dniu corocznego święta noblisty.

Filmik jest utrzymany w czarno-białych barwach z pojawiającymi się kolorowymi słowami piosenki. Poza fotomontażami grafiki i zdjęć typowymi dla Revolution Radio, w wideo przewijają się historyczne nagrania oraz zdjęcia prezentujące m.in. Marsz na Waszyngton i sufrażystki.

 

 

Still Breathing

 

Reżyseria: P.R. Brown

Produkcja: David Lawson

Premiera: 07.11.2016 r.

Długość: 4:22

Drugi teledysk promujący album Revolution Radio. Łączy się na niego kilka wątków niezwiązanych z Green Day'em, takich jak kobieta w białej sukience błądząca po lesie czy były wojskowy, który prawdopodobnie chce popełnić samobójstwo. Przeplatają się one z obrazami pokazującymi rozdzielony zespół. Można tu doszukiwać się metafory wydarzeń z przełomu 2012 i 2013 roku, gdy Armstrong był na odwyku. Billie wyraźnie błądzi i szuka sensu życia, podczas gdy Mike i Tré czekają na niego. W końcu zaczynają grać bez wokalisty, jednak widać, że zespół w takiej postaci nie ma racji bytu. Czy Billie do nich wraca? Odpowiedź w teledysku.

PS. Powrócił motyw kroczącego zespołu. Tym razem świat przemierza sam Armstrong oraz postacie towarzyszące, ale miło widzieć powrót do korzeni.

Say Goodbye (Lyric Video)

Reżyseria: OH YEAH WOW

Premiera: 19.10.2016 r.

Długość: 3:39

Szóste Lyric Video pochodzące z Revolution Radio. Przepełnione jest przerobionymi symbolami religijnymi (np. Jezus z Rio w adaptacji "Deal with it"), pokreślonymi tekstami książek oraz postaciami historycznymi (chociażby Lenin).

Ordinary World (Lyric Video)

Reżyseria: Aaron Hymes

Premiera: 12.10.2016 r.

Długość: 3:00

Piąte Lyric Video pochodzące z Revolution Radio, będące chyba najprostszym i najmniej rozbudowanym teledyskiem promującym płytę. Warto nadmienić, że piosenka ta pochodzi z filmu o tym samym tytule, który miał swoją premierę na DVD dwa dni przed opublikowaniem teledysku. 

Youngblood (Lyric Video)

Reżyseria: Chris Curtis

Premiera: 07.10.2016 r.

Długość: 2:33

Czwarte Lyric Video pochodzące z Revolution Radio pojawiło się niespodziewanie w dniu premiery płyty nowego albumu. Chociaż piosenka jest dość nieskomplikowana, to teledysk na pewno należy uznać za barwny oraz oryginalny. Został opublikowany dzień po urodzinach Adrienne Armstrong, o której jest ten utwór.

Still Breathing (Lyric Video)

Reżyseria: Aaron Hymes

Premiera: 22.09.2016 r.

Długość: 3:44

Pojawienie się trzeciego Lyric Video przed premierą nowego albumu było dla wszystkim ogromnym zaskoczeniem. Był to także pierwszy "teledysk" odbiegający od stylistyki barwnych kolaży, z którymi mamy do czynienia w "Bang Bang" oraz "Revolution Radio".

Bang Bang

Reżyseria: Tim Armstrong

Produkcja: Dave Robertson

Premiera: 13.09.2016 r.

Długość: 3:28

Po dość nudnych teledyskach promujących Trylogię wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na "Bang Bang". I tu zdania są podzielone. Jedni uważają, że filmik jest świetny, inni twierdzą, że mógłby wyglądać inaczej. Cóż, ile osób, tyle opinii. Wiadome jest jedno. Teledysk zdecydowanie odbiega od tematyki piosenki. Watson dalej się zastanawia, czy napad na bank i impreza przy muzyce Green Day'a mają jakikolwiek związek z masowym morderstwem.

Revolution Radio (Lyric Video)

Reżyseria: Antoni Sendra AKA Podenco

Premiera: 08.09.2016 r.

Długość: 3:00

Drugie Lyric Video promujące album Revolution Radio utrzymano w stylistyce barwnego, animowanego kolarzu. Teledysk, podobnie jak "Bang Bang", miał swoją premierę na facebooku. Warto zauważyć, że filmik nawiązuje do motywu całujących się na samochodzie Christiana i Glorii z "21st Century Breakdown".

Bang Bang (Lyric Video)

Reżyseria: BlinkMyBrain

Premiera: 11.08.2016 r.

Długość: 3:31

Pierwsze Lyric Video promujące Revolution Radio miało premierę na facebooku Green Day'a. Od razu zostało okrzyknięte jednym z lepszych teledysków zespołu. Barwne animacje, maski z podobiznami Billie'ego Joe, Mike'a i Tre'a oraz odwołania do symboliki z American Idiot, a to wszystko okraszone wspaniałym tekstem "Bang Bang". Czego chcieć więcej?

Watson

Kiedyś nosiła glany, teraz nosi sztyblety i szpilki. Ewoluowała w korposzczura, ale GreenDay'oholizm jej nie przeszedł. Potteromaniaczka i Wiedźminoholiczka. Czeka, aż Marvel poprosi GD o nagranie piosenki do kolejnego filmu.