10452824_10152407480508961_8244282373150173328_o

Tré Cool

Tre Cool

TRÉ COOL

Pełne imię: Frank Edwin Wright III

Data urodzenia: 9.12.1972

Miasto rodzinne: Willits, Kalifornia, USA

Kolor oczu: niebieskie

Kolor włosów: brązowe

Wzrost: 169 cm

Stan cywilny: żonaty z Sarą Rose Lipert (od 11.10.2014) i jest to jego trzecie małżeństwo. Wcześniej w 1995 ożenił się z Lisea Lyons z która się rozwiódł 4 lata później, drugie jego małżeństwo z Claudią zawarte w roku 2000 również skończyło się rozwodem (2003r)

Rodzina: Rodzice: Frank Edwin Wright II i Linda Wright. Rodzeństwo: dwie starsze siostry (jedna o imieniu Lori).

Dzieci: córka z pierwszego małżeństwa Ramona (ur. 12.01.1995), syn z drugiego małżeństwa Frankito „Little Frank” (ur. 26.03.2001), syn z trzeciego małżeństwa Mickey Otis (27.12.2018)

Instrumenty: perkusja, akordeon, gitara

Inne zespoły: The Lookouts, Samiam, The Network oraz Foxboro Hot Tubs.

 

Frank Edwin Wright III urodził się 9 grudnia 1972 roku w Frankfurcie nad Menem.  Już w domu mówiono na niego Tre. Było to spowodowane zwyczajem istniejącym w krajach angielskojęzycznych – jeśli trzecia z rzędu osoba w rodzinie nosi takie samo imię, nazywa się ją „Tre”. Co ciekawe, słowo to ma bardzo podobną wymowę do francuskiego słowa „tres”, które oznacza „bardzo”. Zainspirowany tym Lary Livermore nadał młodemu perkusiście przydomek „Cool”, którego Frank używa po dziś dzień. Z jednego z Q&A w Idiot Nation można się dowiedzieć, że po imieniu zwracają się do niego tylko lekarze oraz policja.

Tre dorastał w towarzystwie dwóch sióstr, wychowywany tylko przez ojca. Niestety żadne wiarygodne źródło nie podaje przyczyn takiej sytuacji rodzinnej. Wiadome jest natomiast, że rodzina przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdy ojciec Tre’a skończył służbę wojskową (był pilotem w Wietnamie). Osiedlili się w Willits w górach Mendocino w stanie Kalifornia, gdzie Frank senior zajął się budownictwem. Jednym z budynków, które wtedy powstały, był dom Larry’ego Livermore’a. Właściciel niezależnej wytwórni płytowej sam był muzykiem i poszukiwał perkusisty do swojego zespołu. Niestety wśród okolicznej ludności było więcej hipisów i nikt nie chciał z nim grać. Wtedy trafił na sąsiada, dwunastoletniego Tre’a.

Jednak prawdziwym powołaniem Tre’a była perkusja. Po odejściu z Green Day Johna Kiffmeyera, zastąpił go właśnie Cool. Panowie dość szybko zaprzyjaźnili się i grają razem po dziś dzień.ra stawała się coraz ważniejsza dla nastolatka, bardziej istotna od edukacji. W dziesiątej klasie Tre opuścił szkołę i skupił się tylko na perkusji. Pomimo to uzyskał dyplom ukończenia szkoły średniej oraz uczęszczał do community collage (polskim odpowiednikiem może być szkoła policealna).

Opowiadając o początkach działalności Tre’a w Green Day, należy wspomnieć o jego ojcu. Frank Edwin Wright II był kierowcą słynnego Bookmobilu, który służył zespołowi jako tourbus. Ich współpraca zakończyła się po trzeciej amerykańskiej trasie zespołu w nowym składzie. Wydanie Dookie zmieniło nie tylko środek transportu zespołu, ale także życie osobiste muzyków. 12 stycznia 1995 roku na świat przyszła Ramona, pierwsza córka Tre’a. W marcu tego samego roku Cool ożenił się ze swoją długoletnią dziewczyną, Liseą Lyons. Para rozstała się po czterech latach. W maju 2000 roku Tre wziął ślub Claudią, wtedy też urodził się ich syn – Frankito. Rozwiedli się w 2003 roku. W 2013 roku Tre poznał Sarę Lipert, wokalistkę zespołu One Less Zero. Para wzięła ślub 11 października 2014 roku, a pod koniec 2018 roku urodził się im syn – Mickey Otis.

Nie można na tym zakończyć biografii Mr Coola. Jest on chyba najbardziej oryginalnym członkiem zespołu, znanym ze swych niecodziennych wyczynów oraz unikatowych cytatów. Przykłady? Ależ proszę. Na koncertach podczas King For a Day perkusista zakłada duży kapelusz oraz stanik (podczas tras promujących American Idiot oraz 21st Century Breakdown był on w kolorze czerwonym, podczas 99 revolutions Tour – różowym). Standardowy jest także jego taniec do tej piosenki, wyraźnie inspirowany francuskim kankanem. Charakterystyczne dla Tre’a jest pisanie dość sprośnych piosenek takich jak „Like a Rat Does Cheese” i „Dominated Love Slave”. Podczas trasy Nimrod pan Cool miał w zwyczaju podpalać perkusję, a na jednym z ostatnich występów w tamtym czasie połamał bas Mike’a, ponieważ okręcał sobie go koło bioder.

-0Tre nie tylko na scenie potrafi być wyjątkowy – podczas gali MTV Music Awards Tre pokazał swą oryginalność całemu światu. Czemuż to? Wspiął się na słynny Universal Globe w Universal Studios. W 2009 roku, w trakcie wywiadu dla niemieckiej MTV pochwalił się swoimi zdolnościami z zakresu języka niemieckiego. Mimo wielkich starań niestety Tre nie wykazał się dobrą znajomością niemieckiej gramatyki, a zdanie, które powiedział, chyba nie powinno być tu publikowane.

Ponadto Tre jest właścicielem dwóch psów: mieszańca Doodera i buldoga francuskiego o imieniu Brody, zwolennikiem sportów strzeleckich i wędkowania oraz zapalonym graczem w golfa.